GENÇ KOMEK

Genç KOMEK’te Yenilikçi Eğitim Heyecanı

Eğitimin yaşam boyu devam ettiği algısını güçlendirmek için her dönem devam ettirmek istediğimiz Genç KOMEK öğrencilerimizi, sürekli ve yenilikçi öğrenme, iyileştirme prensiplerini esas alarak üretkenlik becerilerinin geliştirilmesini destekliyoruz.

KOMEK; 2014 yılından itibaren gençlerimize (07- 14 yaş ) yaz tatilinde Konya merkez ve ilçeleri KOMEK/ ASEM Kurs merkezleri ve paydaş MEB okullarında Genç KOMEK Yaz Okulları ile hizmet etmektedir.

2014 yılında pilot merkezlerde başlatılan uygulamalar 2019 senesinde 69 merkez sayısına ulaşmıştır. 2014-2019 tarihleri arasında şehir genelinde 118.924 öğrenci hizmetten istifade etmiştir.

2020 Yaz döneminde “Genç KOMEK Evinizde” sloganıyla uzaktan yaz okulu planlamasıyla gerçekleştirilmiştir.

2021 Yaz döneminde ise “Genç KOMEK Evinizde” sloganıyla online yaz okulu yapılmakla beraber yüz yüze atölyeler ve kamp etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. 59.342 öğrencimiz 2021’de yaz okulundan istifade etmiştir.

KOMEK Yaz Okulunda öğrenciler, kız erkek ayrı 15 kişiden oluşan gruplarda; Kur’an-ı Kerim, Seçmeli Sanat Eğitimi, Kişisel Gelişim, Bilişim, Yabancı Dil, Din ve Değerler eğitimi ve spor olmak üzere hafta içi her gün etkinlik programına katılmaktadır.

Turnuvalar; Kendi alanında uzman hakemler eşliğinde yapılan turnuvalar, merkez ve ilçelerdeki yaz okullarının katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Satranç, yakan top, voleybol ve futbol müsabakaları, kısa film ve fotoğraf yarışmalar düzenlendi. Öğrenciler aynı zamanda Kur’an-ı Kerim güzel okuma ve Siyer-i Nebi bilgileri yarışmalarına katıldı.

Kültürel Geziler; Genç KOMEK Yaz Okulu eğitimleri kapsamında faaliyet gösteren bütün kurs ve eğitim merkezlerinde eğitim alan öğrencilerimiz öğretmenleri ve rehberler gözetiminde Çatalhöyük, Beyşehir, Şehitlik Müzesi, Mevlana Müzesi, Bilim Merkezi, Kelebekler Vadisi, Sille ve Konya’nın önemli tarihi camii ve medreselerine geziler düzenlemektedir.

Oyun Kampları; Kent Ormanı ve Dutlukır’da 15 parkurlu oyun istasyonlarında, yaş kategorilerine göre 20 li gruplar şeklinde ayrılan çocuklarımız, kamp alanındaki görevli hocalarımız eşliğinde, halat çekme, okçuluk eğitimi, kazı alanı eğitimi, survivor parkuru, bocce, mantar toplama, bisiklet trafik eğitimi parkuru, trafik simülasyon parkuru, ilk yardım parkuru, gol oyunu, ipli denge oyunu, çuval yarışı, çubuk yakalama oyunu, sandalye kapmaca, şapka oyunu, s.o.s oyunu gibi oyunlarımızla tüm gün eğlenceli vakitler geçirmektedir.

Yatılı Kamplar: Beyşehir ve Taşkent’te bulunan Atabey kamplarında yatılı olarak öğrenciler, 2 gece 3 gündüz olarak planlanan etkinliklere katılım sağlayabilmektedir.

Genç KOMEK İhtisas Genç KOMEK Yaz Okulu’nda; Kur’an-ı Kerim’i Düzgün ve Güzel Okum, Arduino,  Sketchup ile Modelleme, Yazarlık Becerileri, Dijital Resim, Resim, Bağlama, Gitar, Dil Eğitimi, Çocuk Korosu, Judo, Halk Oyunları, Radyoculuk ve Sunuculuk gibi ihtisas kurslarına kayıt olan öğrencilere seçtikleri branşlarda seviye belirleme sınavı ile yerleştirme yapıldı. Yaz okulunu başarıyla bitiren ihtisas grubu öğrenciler için atölye dersleri planlanarak bir sonraki dönemler için eğitim programına dâhil edilir.

 

Çevrim İçi Uzaktan Eğitim

7-14 yaş aralığındaki öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanan Yaz Okulu’na Konya dışından kaydın alındığı, Konya’dan sonra en çok kayıt alınan iller arasında; Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Karaman, Aksaray, Bursa, Adana, Kayseri ve Mersin dâhil olmak üzere 81 ilden öğrencilerimi eğitimlere katıldı.

Çevrim içi derslerimize sadece Türkiye’den değil Amerika, Almanya, Fransa, Azerbeycan, Makedonya, Bosna Hersek başta olmak üzere yurt dışından eğitimlere katılan pek çok öğrencimiz oldu.

Aynı zamanda bu eğitimlere öğretmen olarak da başvuran ve Konya dışından katılan öğretmenlerimize Uzaktan eğitim merkezi görevlileri tarafından verilen eğitimlerle, farklı illerden öğretmenlerle farklı şehirlerden öğrenciler buluşturuldu.

Detaylar ve Paneller için : https://genckomek.com/