2015 Altın Dokunuşlar Sergisi

Ben Demekten vazgeçip, Biz diyebilme sanatıdır KOMEK...

Günümüzden 9 bin yıl öncesine giden geçmişinde dahi, yerleşimin genişliği, barındırdığı nüfusu, oluşturduğu güçlü sanat ve kültür geleneği ile son derece dikkat çekici olan güzel Konya, tarihinde hep ilkleri barındırır. Anadolu’da kutsal yapılara rastlanan en eski yerleşim yeri ( Doğu Höyük) ve geleneksel el sanatlarını başlatan 8800 yıl öncesine ait, kilim motifleri denilebilecek motifler ve karakteristik duvar çizimleriyle KONYA, 2012 yılında UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’ne alınmıştır.

Selçuklulardan Osmanlı’ya, medeniyetlerin beşiği olan Konya’nın her sokağında tarih, ilahi aşk ve yaşanmışlık vardır ve bu ölümsüzlük şehrin dokusunu besler, tazeler. Anadolu Selçuklu Devletinin temeli, yapı taşı Konya, Osmanlı Devleti’nin de önemli merkezlerinden biri olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Selçuklu başkenti Konya, o dönemlerden günümüze kadar ulaşan ve emin ellerde muhafaza edilen sanatını, Osmanlı ecdadımızın 600 yıllık izleri ile harmanlayarak zenginleştirmiş ve dünya sanat çevrelerince tanınır ve takip edilir hale gelmiştir. ‘BEN demekten vazgeçip BİZ diyebilme sanatı’ olan tasavvufun doğduğu bu topraklarda, şehircilik anlayışı olarak, yıllardır bu kıymetli maneviyata sırtımızı dayadık ve sevgililer sevgilisi Konya’ya hizmet edebilmek için Konya’nın geçmişini geleceğine yansıtmak amacıyla, mesleki eğitimde lider olan KOMEK’e hayat vererek hemşerilerimizin yanında olduk. Binlerce yıllık gelenekli sanatları hayatta tutan ve sanat öğretmenin yanı sıra, meslek edindiren, gönüllere yeni pencereler açan, insana ulaşan ve bir çok alanda örnek çalışmalar yapan KOMEK, her yıl yaklaşık 100 bin kursiyeri ağırlıyor. Kurulduğu 2004 senesinden bu yana toplamda 316 bin kursiyeri ile Konya’nın en büyük ailesi ve halk üniversitesi KOMEK, imza attığı pek çok projeyle de göz dolduruyor ve gönülleri fethetmeye devam ediyor.

Hayat boyu eğitim, hayat boyu mutluluk demektir ve KOMEK’de her yıl eğitime gönül veren binlerce kursiyerin başarı hikayesi yazılır ve hayatlarda yepyeni sayfalar açılır. Anadolu’nun nazar boncuğu Konya’da, KOMEK çatısı altında buluşan tüm kursiyerlerimizin ve öğretmenlerinin ilmek ilmek dokuduğu ve el emeği göz nuru olan sanat eserleri, her yıl olağanüstü yıl sonu sergileri ile gönüllere taht kurarak, hafızalara kazınıyor. 2015 yılında da gelenek bozulmadı ve binlerce yıl öncesinden günümüze uzanan geleneksel el sanatlarının çağdaş örnekleri İLMEK İLMEK KONYA sergisiyle sanat severlerin beğenisine sunuldu.

İnsana yatırım en güzel yatırımdır diyen KOMEK hayata sıkı sıkı tutunan ve ‘Ben de varım’ diyen tüm kursiyerleriyle büyümeye ve dünya markası olma yolunda ilerlemeye devam edecek.

2015 Altın Dokunuşlar Sergisi Kataloğu için tıklayınız.