ASEM

ASEM – Aile Sanat ve Eğitim Merkezi

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK); açıldığı tarihten (2004) bu yana nitelikli eğitimi, modern imkân ve araçlarla kolaylaştırarak her bireyin uygun ortamlarda eğitim görmelerini sağlayan, bir halk üniversitesidir. Kadınlara sunulan hizmetinin daha verimli olması amacı ile Konya Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde 08 Mart 2007 Dünya Kadınlar Gününde Selçuklu Hanımlar Lokali açılmıştır.

Bu çatı altında sadece kadınlarımıza yönelik faaliyet gösteren sanat-meslek kursları, aile eğitimi, gençlik ve spor merkezleri ile kadınların sosyal hayata katıldığı Hanımlar Lokalleri; 2015 yılından itibaren Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri (ASEM) olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri(ASEM)’de kadınlarımız MEB onaylı sertifikalı kursların yanında spor ve yüzme etkinliklerine katılabilmektedir. Sauna ve kreş hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

ASEM’ler; sanat-meslek kursları, aile eğitimi, gençlik ve spor merkezleri ile kadınların sosyal hayata katıldığı eğitim öğretim ve halkla ilişkiler çalışması olmanın ötesinde, sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlanabilir. Sosyal dokunun korunmasında önemli görevler icra eden bu kurslar, sosyalleşme imkânı bulamamış bireylerin yeni çevreler edindiği ve ruhsal problemlerinin çözüme kavuştuğu rehabilite amaçlı terapi merkezleri olarak da dikkat çekmektedir.

Konya Meslek Edindirme Kursları (KOMEK); “Halk Üniversitesi kursiyeri Olmayan Kalmasın” misyonu ile yürürlüğe giren 2014 yılı 6360 sayılı Yeni Büyükşehir Yasasına göre Konya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına giren bütün ilçelerde KOMEK ve ASEM Kurs Merkezleri açmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Toplumda nitelikli bireylerinin çoğalması ve genel eğitim seviyesinin yükselmesi konusunda çalışmalar yapan ve her geçen gün yeni kurs merkezlerinde eğitim vermeye devam eden KOMEK/ASEM’ler; Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri bünyesinde halkımıza hizmet sunmaktadır.

Konya’da 33 KOMEK, 26 ASEM, 12 Sanat ve Tasarım Atölyesi, 2 Sergi ve Satış Merkeziyle toplamda 73 Eğitim Merkezi’nin yanısıra, 35 Spor Merkezi, 33 Çocuk Oyun Salonu ile hizmetine devam etmektedir. Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri (ASEM) ve KOMEK Kurs ve Spor Merkezlerinde sertifikalı kurslar ücretsiz verilmektedir.

Mesleki kurslar; kentte var olan insan gücü potansiyelini ortaya çıkararak hemşerilerimize becerilerini geliştirme olanağı sunmuştur. Eğitim Merkezleri; sosyalleşme imkânı bulamamış bireylerin yeni çevreler edindiği ve ruhsal problemlerinin çözüme kavuştuğu rehabilite amaçlı terapi merkezleri olarak da dikkat çekmektedir.

Yardımlaşma Kermesleri(Milli Duyarlılık) İle hanımlar sosyokültürel alanlarda kazanım elde etmektedir. ASEM Merkezlerinde sadece kadınlarımıza yönelik faaliyet gösteren sanat meslek kursları, aile eğitimi, gençlik ve spor merkezleri ile kadınların sosyal hayata katıldığı etkinliklerle renklendirilmiştir. Yeterli fiziki donanıma sahip tesislerde hanımlar;

• Spor Salonlarında; Step/Aerobik/Zumba derslerinden yararlanabilmektedir. Havuz hizmetinin yanı sıra sauna ve buhar odaları hanımların istifadesine sunulmaktadır.

• Diyetisyen hizmetleri ile sağlık konusunda destek verilmektedir.

• Kuaförlük eğitimleri, saç ve cilt bakımı hizmetleri eğitim merkezlerinde mevcuttur.

• Oyun Parkı; 3-6 yaş çocukları olan hanımlara, dersteyken çocuklarını güvende hissedecekleri ortamlar sunmaktadır.

ASEM MERKEZLERİMİZ

1. AHIRLI ASEM

2. AKÖREN KOMEK-ASEM

3. AKŞEHİR ASEM

4. ALAVARDI ASEM

5. BEYŞEHİR ASEM

6. BOZKIR ASEM

7. ÇUMRA ASEM

8. CİHANBEYLİ ASEM

9. DOĞANHİSAR KOMEK-ASEM

10. EMİRGAZİ KOMEK-ASEM

11. EREĞLİ ASEM

12. GÜNEYSINIR ASEM

13. HÜYÜK ASEM

14. ILGIN ASEM

15. KADINHANI ASEM

16. KARAPINAR ASEM

17. KARATAY ASEM

18. KULU ASEM

19. MENGENE ASEM

20. MERAM ASEM

21. MÜMİNE ASEM

22. SARAYÖNÜ ASEM

23. SELÇUKLU ASEM

24. SEYDİŞEHİR ASEM

25. TUZLUKÇU ASEM

26. YALIHÜYÜK KOMEK-ASEM

 


asem1