04-01-2023 / 10:20

KOMEK Makine Müzesi ile Tarihe Yolculuk

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde açılan makine müzesi, ziyaretçileri keyifli bir tarihi yolculuğa çıkarıyor. Mengene Aile Sanat ve Eğitim Merkezi’nde sergilenen çalışır durumdaki emektar dikiş makineleri ve ütüler kursiyerler için eğitim amacıyla da kullanılıyor.

2020 yılında hayat bulan makine müzesinde 20 adet tarihi dikiş makinesi Büyükşehir Belediyesi Mengene Aile Sanat ve Eğitim Merkezi’nde (ASEM) sergileniyor. Türkiye’nin en eski modellerinden meydana gelen makinelerini görenler adeta tarihe tanıklık ediyor. Çalışır durumda olan dikiş makineleri kursiyerler tarafından eğitim amaçlı da kullanılırken; ziyaret edenlerin ilginç bir sergiye tanıklık etmesini sağlıyor.

Kurs merkezinde birbirinden farklı branşlarda eğitim alan kursiyerler makine müzesini ziyaret ederek tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Her makinenin ayrı hikayesinin olduğu bu tarihi atmosfer ziyarete açıktır.

Dikiş makinesi, ütü gibi eski makinelerini vermek isteyenler, Büyükşehir Belediyesi Mengene ASEM Kurs Merkeziyle iletişime geçebiliyor. Müzeye makine bağışında bulunanlar için bir anı ve teşekkür duvarı da hazırlanıyor.
MARKALARIMIZ