10-11-2022 / 10:59

KOMEK’te Sakıl-ı Şerif Örtüsü Hazırlandı

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarının elde maraş işi ve iğne oyası eğitimlerine katılan kursiyerler, Sakal-ı Şerif için örtü hazırladı. Yoğun bir emek ile Sakal-ı Şerif örtüsü bir aylık yoğun çalışma temposu ile tamamlandı.

Sakal-ı Şerif örtüsünün 40 katı kara kafalı dikiş makinesi ile işlendi. Örtünün son katı elde dival işi ile işlendi. Örtünün her katına Peygamber efendimizin isimleri nakşedilirken örtünün bohça kenarlarına ise iğne oyası ile işleme yapıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (KOMEK) Araplar KOMEK Kurs merkezi kursiyerleri tarafından imece usulü çalışıldı.

Konyalıların mesleki ve sanat bilgilerini geliştirmelerine, gelir elde etmelerine ve iş sahibi olmalarına katkıda bulunan KOMEK, el sanatları alanında da kendisini geliştiren kursiyerler ile şehre hizmet etmeye devam ediyor. Seramik, Çini İşlemeciliği, Kaligrafi, Minyatür Sanatı, Ahşap Tasarım ve Modelleme başta olmak üzere birçok el sanatı branşında kurs açan KOMEK’te, kökeni Osmanlı Sarayına dayanan Elde Maraş İşi dersleri de yoğun ilgi görüyor.

Bu kapsamda eğitim verilen kursiyerler, Hatay Dörtyol’da bulunan Sakal-ı Şerif’in Maraş İşi örtüsünü eski usule en yakın şekilde toz ve neme dayanıklı özel ip ve kumaşlardan hazırladı. Elde Maraş İşi olarak işlenen kumaşlar doğal olarak hazırlanan yapıştırıcılarla birleştirildi.
MARKALARIMIZ