12-09-2022 / 12:18

8 yaşındaki Down Sendromlu Melisa'nın Genç KOMEK’le Hayatı Değişti

Konya Büyükşehir Belediyesi Genç KOMEK Yaz Okulu kapsamında Mengene ASEM’de eğitim alan Down Sendromlu Melisa’nın kat ettiği mesafe, annesini ve öğretmenlerini gururlandırdı.

Melisa 8 yaşında Down Sendromlu bir Genç KOMEK öğrencimiz. Genç KOMEK yaz döneminde derslere annesiyle birlikte gelerek birçok derse katılım sağladı. Melisa arkadaş edinme ya da bir sosyal ortama girmesiyle birlikte çok büyük kazanımlar sağladı.

Melisa’nın derslere katıldığı ilk zamanlarda korku içerisinde olduğunun altını çizen kurs yöneticimiz, “Buraya ilk geldiği zaman bir korku içerisindeydi. Sosyal ortamdan uzak hissediyordu kendini. Arkadaşlarıyla uyum sağlamada zorluk yaşıyordu. Ama zaman ilerledikçe güven duygusu da kazandı. Daha sonra uyum sağlamaya başladığını gördük. El sanatları dersini çok seviyor. O derslerde çok mutlu ve çok heyecanlı. Arkadaşlarıyla birlikte iş bitirebilme ve sorumluluk duygusunu da kazanıyor. Birlikte bitirdikleri birçok proje gördük. Diğer öğrenciler ilk başta Melisa’nın farklı olduğunu fark ettiler. Ama daha sonra alıştılar. Çünkü sıcakkanlı, güler yüzlü bir çocuk. Girdiği ortamda sevgi hissettiği anda kendi de ilgi gösteriyor. Arkadaşlarına sarılıyor. Arkadaşları tarafından bir öteleme ile hiç karşılaşmadık. Çok güzel anlaştılar” şeklinde bilgi verdi.

Melisa’nın çok büyük gelişim gösterdiğinin altını çizen annesi, “İlk günden bugüne olan gelişim çok büyük. İlk günler sadece iki kulağını kapatıp sınıfın köşesinde çömelir bir vaziyette duruyordu. Çünkü kalabalık ve yüksek ses onda aşırı kaygı bozukluğu yapıyordu. Buranın etkisiyle şu anda Melisa çok daha iyi durabiliyor. Yaşıtlarının davranışlarını görüp onları da örnek alıyor. Bizim çocuklarımızın diğer çocukların yanında durması, davranışlarını görmesi gerekiyor. Çünkü normal ve doğru davranış görmezlerse ne yapacaklarını bilemezler. Zaten Down Sendromlu çocuklar aşırı taklitçidir. Çok güzel de taklit yaparlar. Buradaki çocuklarımızın hepsi de seçilmiş gibi çok güzeller. Öğretmenlerimiz çok güzel ve güler yüzlüler. Mengene ASEM çok nezih, temiz. Bu sene olduğu gibi burayı her sene değerlendireceğim. Bu fırsatı bize verdiği için Büyükşehir Belediyemize, Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, buradaki müdire hanımımıza, öğretmenimize ve personele çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konya Büyükşehir Beledisi tarafından düzenlenen KOMEK Yaz Okullarında 7-14 yaş arası çocuklara birçok alanda eğitim verildi. “Genç KOMEK 7-14 yaş çocuklar üzerine hazırlanmış bir program. Kuranı Kerim, değerler eğitimi, drama, akıl zekâ oyunları ve yüzme gibi birçok ders verildi. Öğrenciler okulun bitmesiyle yoğun bir tempodan çıktıktan sonra yaz dönemlerinin güzel geçirdi. Hem eğlenip hem de öğrenerek hazırlanmış ders programlarımızı sunuldu. Genç KOMEK öğrencilerinin özellikle gelişimleri için el sanatlarının, zekâ gelişimi için akıl zekâ oyunlarının, bedenlerini fark edebilmeleri için drama oyunları gibi birçok etkinlikle çocuğa verimli katılım sağlandı. Aynı zamanda spor, halk oyunları, jimnastik, tekvando gibi eğitimlerimizin sayesinde de çocuklarımız enerjilerini atabiliyor.”
MARKALARIMIZ