02-09-2022 / 06:51

Konya GastroFest Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya GastroFest’in açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katılımıyla yapıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da on bin yıl önce Çatalhöyük’le başlayan yemek pişirme geleneğinin, binlerce yıl aralıksız devam ettiğini belirterek, “Topraklarımızda yaşayan her bir medeniyet, yemek kültürümüzü daha da yükseğe taşıdı. Selçuklu ve Osmanlı devrinde ise Konya mutfağı adeta altın çağını yaşadı.

Özellikle 200 yıllık Selçuklu başkentliği döneminde, saray mutfağının en güzel lezzetlerinin merkezi oldu” dedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Konya mutfağı için ‘Yiyen hayran, yemeyen pişman!’ derler. Konya Mutfağı; Çatalhöyük’te doğan medeniyetlerle başlayan, Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevî adap ve erkânıyla yoğrulan muhteşem bir birikimdir.” ifadelerini kullandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, yemeğin sadece karınları doyurmak değil, gönülleri doyurmak gibi önemli bir yönü olduğunu vurgulayarak, GastroFest’in hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı Emine Erdoğan’a teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, huzurun, hoşgörünün ve misafirperverliğin şehri Konya’da olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Konya Büyükşehir Belediye’mize büyük bir titizlikle hazırlanan bu organizasyonda bizleri konuk ettiği için şükranlarımı sunuyorum. Konya Anadolu’nun özünü ruhunda yaşatan son derece özel bir yer. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan bu kadim şehirde birçok medeniyetin ve kültürün izini sürüyoruz. Yüzümüzü çevirdiğimiz her yerde bizi karşılayan tarihi eser zenginliği, insanda adeta bir açık hava müzesi etkisi bırakıyor. ” diye konuştu.

KOMEK yemek standında Sayın Emine Erdoğan ile Konya'nın meşhur yemeği olan "Tirit" yapıldı. Selçuklu ve Osmanlı mutfağına ait tatlılar ve şerbetler KOMEK eğitmenleri tarafından yapılarak sunumu yapıldı. Her bir tatlı ve şerbetin malzeme ve tarifleri ziyaretçilere anlatıldı. Standa ziyarette bulunan vatandaşlara lokma ikramında bulunuldu. 

Yemek standının yanında KOMEK Markaları olan Anatoya, Zeybe, Zenobya ve KOMEK Pazarı ürünleri halkın beğenisine sunuldu. Standlara büyük küçük her yaştan halkın ilgisi yoğundu.
MARKALARIMIZ