11-06-2022 / 11:07

Ankara’da Konya Rüzgarı Esiyor

Konya'nın kendine özgü kültürünün, sanatının ve özel tatlarının ziyaretçilerle buluştuğu "Konya Günleri" Ankara Millet Bahçesi'nde açıldı.

Konya Meslek Edindirme Kursları (KOMEK), çocuk kalabilenlerin özlemi; Anadolu, kadin, çocuk ve şölen çağrışımlarının sentezinin buluştuğu Anatoya, tekstil ürünlerde Zenobya, çantada Zeybe ve KOMEK'in diğer eğitim branşları Genç KOMEK ile yerini aldı.

KOMEK ve alt markalarının yer aldığı stantlara ilgi yoğundu. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Günleri'nin açılışı öncesinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile birlikte standları gezdiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin merkez ve ilçelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle gerçekleştireceği Genç KOMEK Yaz Okulu'nda 7-14 yaş arası binlerce öğrenciye "Dinimiz ve Değerlerimiz", "Spor" ve "Sanat" eğitimleri verilecek. Uzaktan (Online) eğitimler ile Türkiye'nin birçok yerinden kayıt alınan ve birçok gence eğitim kapısını aralayan Genç KOMEK'in Standı; ziyaretçilerine nasıl kayıt olunacağı, eğitime envanterleri ve branşlar hakkında bilgilendirme yaptı.

Yetişkin (online ve yüz yüze) KOMEK ve 15-16 Yaş Online KOMEK eğitimleri hakkında bilgilendirilen ziyaretçiler uzaktan eğitim konusunda memnuniyetlerini dile getirdiler. Ankaralı bireyler uzaktan eğitime davet edilerek, kayıt tarihleri ve branşları hakkında bilgilendirildiler. Ahşap, peluş ve örgü oyuncakların rengarenk yer aldığı Anatoya standında hem aktif satışlar gerçekleşiyor hemde kadın girişimleri ve emekleri anlatılıyor.

Osmanlıca "zeyn" (güzel, süslü) ve "aybe" (heybe, deri çanta) kelimelerinin terkibiyle Zeybe adıyla tasarlanmış; çanta, kemer, aksesuar alanında üretim yaparak giyimi tamamlayıcı zarif ve şık çizgilerle arz edilen Zeybe Çanta standında; gençlere yönelik eğitim programları yüz binlerce özel tasarım çantaları sunması ve bir iyilik hareketinin başlangıcı olması bakımından ayrı bir anlam taşıyan stantta satışlar yoğun ilgi gördü.

Doğu'nun güçlü kraliçesi Zenobia'dan esinlenen Zenobya standında; alın teri, sevgi ve özveriyle büyüyerek gücünü "Şehri Dokuyan Kadınların" maharetinden üretilen; ev, iş yeri mefruşatı; çeyiz takımları, bebek tekstili, iş kıyafetleri, butik giyim, özel tasarım ürünler bulunuyor. Ziyaretçilere Zenobya'da sadece kadınların çalıştığı, Konya'da kadın girişimciliğine ayrıca önem verildiği anlatıldı.

Konya Günleri'nin açılış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ihtişamlı tarihiyle, engin kültürel birikimiyle, bağrında yetişen âlim ve ulemalarıyla sevgi ve hoşgörü diyarı Konya'nın bir mensubu olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

 

MARKALARIMIZ