25-03-2022 / 11:50

KOMEK; ''Mülteci Uyumu İçin Eğitimcilerin Desteklenmesi'' Proje Toplantısına Katıldı

23-24 Mart 2022 tarihlerinde Yunanistan Volos Park Hotel'de "Mülteci Uyumu İçin Halk Eğitim Merkezleri Eğitimcilerinin Desteklenmesi'' ERASMUS proje toplantısı gerçekleştirildi.

Mültecilerin yerel topluluklarına katılmalarına yardımcı olabilmeleri için; eğitimcilerin; mültecilerin hakları, dil engellerinin üstesinden gelmeleri, zihinsel ve psikolojik sağlıkları vb. konularda desteklenmesi ve eğitilmesi amaçlanmıştır.

Bu proje ile iletişim desteği; mültecilerin ihtiyaçlarını ve haklarını anlamak; mültecilere şehir hayatına uyum ve sağlık hizmetleri konusunda rehberlik etmek; mültecilerin haklarını anlamak; sosyal becerilerin geliştirilmesi; stres yönetimi gibi kilit alanlarda eğitimciler, gençlik çalışanları, eğitim liderleri ve destek personeline yönelik video formatında vaka çalışmaları,  kaynak destek portalı, öğrenme modülleri, mobil platform ve etkileşim araçları geliştirilmektedir.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi koordinatörlüğünde;

PHOENİXKM, Belçika-SOFTQNR, Sırbistan -Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye- İzmir Bakırçay Üniversitesi, Türkiye- Thessaly Üniversitesi, Yunanistan ortaklığında sürdürülen proje toplantısında vaka analizlerine dayalı senaryolar tartışıldı. Kent yaşamı öğrenme modüllerinin planlanması, mülteci hakları, stres yönetimi, eğitimci ruh sağlığı, yetersiz insanlarla iletişim modülleri; etkileşim araçlarının geliştirilmesi konularında eylem planı görüşüldü. Toplantıda Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şube Müdürü Abdullah KALELİ, mülteci/göçmenlere yönelik proje ve uygulamalar hakkında sunum yaptı.

Toplantıya katılan katılımcılara Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde hizmet veren sanat ve tasarım atölyelerinde üretilen Anatoya, Zenobya ve Zeybe markalı ürünler hediye edildi.
MARKALARIMIZ