16-01-2024 / 12:41

KOMEK VE ASEM’DE YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri’nde yetişkinler için hem yüz yüze hem spor hem de uzaktan eğitimle hizmet verecek KOMEK ve ASEM’e kayıt süreci başladı. Başvurular 5 Şubat’a kadar “konya.bel.tr” ve “komek.org.tr” adreslerinden yapılabilecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri’nde (ASEM) yeni dönem kayıtları başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KOMEK ve ASEM’lerin kursiyerlerin sosyalleşmesi ve meslek sahibi olmaları noktasında eğitimler veren Konya’nın önemli markalarından biri haline geldiğini söyledi.

KOMEK’in kendisini yetiştirmek ve kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyen tüm vatandaşlara hizmet vermeye devam ettiğini ifade eden Başkan Altay, “KOMEK Konya genelinde bugüne kadar 725 branşta 1,5 milyona yakın katılımcıyı kucaklayan hizmet kapasitesine ulaştı. Başta şehrimizde olmak üzere; Hatay’da ve Balkanlar’da aynı sevdayla yürütülen kurslarımız; uzaktan eğitim yoluyla da dünya genelinden kursiyerlere hizmet veriyor. Kendisini geliştirmek isteyen tüm vatandaşlarımızı, bilhassa gençlerimizi yeni dönemde de yüz yüze ve uzaktan eğitimlerin devam edeceği kurslarımıza kayıt yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

BAHAR DÖNEMİ BRANŞLARI 

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda bahar dönemi eğitimlerine 16 yaş üstü tüm yetişkinler katılım sağlayabilecek. Ayrıca yoğun talep üzerine 14-17 yaş aralığındaki öğrencilere özel Bilgisayar Donanım ve Teknik Servis, Elif-Ba ve Kur’an-ı Kerim eğitimleri de açılacak. 

Kadın, çocuk ve engellilere öncelik veren KOMEK, bahar döneminde; ilustrator eğitimi, dekoratif tablo yapımı (epoksi ile yapım), drapaj tekniğiyle kadın bluz dikimi, gümüş kazaz örücülüğü, java ile programlama, keman eğitimi, seramik biçimlendirme, Rusça, python eğitimi, Peygamberler tarihi, pizza yapımı, piyano eğitimi, işitme engelliler için tel kırma, ilmihal gibi farklı branşlarda birçok eğitimi kursiyerlerle buluşturacak. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere eğitim sonunda MEB onaylı sertifika veriliyor ve sertifikalara e-devlet üzerinden ulaşılabiliyor. 

KOMEK UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ (KUZEM)

Kursiyerlerine sayısız olanak sunan ve faaliyete başladığı günden bugüne 299 farklı branşta eğitim veren KOMEK Uzaktan Eğitim Merkezi (KUZEM) ise, kişisel ve profesyonel gelişimi desteklemek amacıyla sunduğu geniş yelpazedeki eğitimlerle, katılımcılara istedikleri alanda uzmanlaşma fırsatı sunuyor. 

2020 yılından bugüne kadar 62 bin 735 kursiyerin faydalandığı KUZEM, 2024 bahar döneminde 90 farklı branşta hizmetlerini sürdürecek. Bahar döneminde KUZEM’de; kişisel gelişim, bilişim teknolojileri, makine teknolojisi, inşaat teknolojileri, grafik ve fotoğrafçılık, sanat ve tasarım gibi alanlarda eğitimler verilecek. Çevrim içi eğitimlerin yanında video eğitim platformu ile de öne çıkan KUZEM’de 34 farklı branşta video eğitimi de bulunuyor. Yaklaşık 15 bin aktif kullanıcının yararlandığı KUZEM, daha çok insana ulaşmayı hedeflerken yeni ders videolarının hazırlığına da devam ediyor.

SAĞLIKLI YAŞAM

Mesleki eğitimler ile birlikte kursiyerlere sağlıklı bir yaşam imkanı da sunan KOMEK, spor salonlarında; step-aerobik, reformer pilates derslerinin yanında diyetisyen hizmetleri ile sağlık konusunda destek veriyor. Ayrıca havuz, sauna ve buhar odaları da kayıt yaptıran kursiyerlerin istifadesine sunuluyor.

ÇOCUK OYUN SALONLARI

3-6 yaş çocukları olan kadın kursiyerlere kapılarını açan KOMEK, annelere çocuklarını güvende hissedecekleri ortamlar sunuyor. Çocuk oyun salonlarında eğitici annelik branşında ihtisas yapmış uzmanlar tarafından çocuklara okul öncesi eğitim verilirken aynı zamanda KOMEK atölyelerinde üretilen sağlıklı, eğitici ve eğlenceli oyuncaklarla çocukların el ve göz koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olacak eğlenceli anlar yaşamalarını sağlanıyor.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN PANELİ 

KOMEK, Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı iş birliğinde yazılım desteği ile kurulan ders planlama, yoklama takibi ve öğrenci öğretmen panelleri sayesinde her dönem hazırlıkları sistemli ve düzenli planlayarak kursiyerlere daha kaliteli ve pratik hizmet sunuyor. Eğitimlere katılan kursiyerler, öğrenci panelleri sayesinde devamsızlık durumlarını takip ediyor, dersleri hakkında bilgilere anında ulaşabiliyor. Eğitmenler ayrıca öğretmen panelleri ile kursiyerlerin devamsızlık durumunu, müfredat bilgilerini de bu sistem aracılığıyla kolaylıkla takip edebiliyor.

KAYITLAR 5 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK

Konya merkez ve ilçelerde 83 kurs merkezinde faaliyetlerini sürdüren KOMEK ve ASEM’de yeni dönem kayıtları 5 Şubat tarihine kadar www.konya.bel.tr ve www.komek.org.tr adreslerinden yapılabilecek.
MARKALARIMIZ