08-12-2023 / 13:08

KOMEK ve ASEM Kurs Merkezlerinde Seminerler Devam Ediyor

Hayat Boyu Öğrenme ilkesi kapsamında KOMEK ve ASEM Kurs merkezlerinde branş eğitimlerinin yanı sıra kursiyerlere genel bilinçlendirme eğitimleri ile katkı sağlanıyor. Konya merkez ve ilçelerde bulunan kurs merkezlerimizde bu zamana kadar İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliği ile 'Yangından Korunma - Yangın Söndürme' , Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü işbirliği ile Kadın Acil Destek Sistemi (KADES)  eğitimi, İl Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile "En İyi Narkotik Polis Anne" eğitimleri devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görevli ekip tarafından, kursiyerlere yangından korunma, yanma ve yangın bilgisi, yangın çeşitleri, yangın söndürme ile yangın yönetimi, yangından korunma tedbirleri hakkında KOMEK ve ASEM Kurs Merkezlerinde eğitimler devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezi (ASEM) kursiyerleri kadına şiddete karşı bilinçleniyor. KOMEK ve ASEM'lerde eğitim alan tüm kadın kursiyerlere verilen Kadın Acil Destek Sistemi (KADES) eğitimlerinde Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından uygulamanın amacı ve faydaları anlatılıyor. KOMEK ve ASEM merkezlerinde uygulamanın telefona nasıl yükleneceği konusunda bilgilendirilen kursiyerler için daha sonra video ve slayt sunumları ile uygulamanın canlı gösterimi anlatılıyor. Bu uygulama sayesinde, tehlikede olan kadınlar, tek bir tuşla, polise konumunu bildirebiliyor. Böylece olası bir suçun önüne geçmek için zaman kazanılmış oluyor.  

İçişleri Bakanlığı'nın 'En İyi Narkotik Polis Anne' projesi kapsamında Konya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri'nde eğitim gören kursiyerlere madde bağımlılığı hakkında eğitimler verilerek anne ve anne adayları bilinçlendiriliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören kursiyerler madde bağımlılığı konusunda bilgilendiriliyor.

Bu kapsamda Konya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de KOMEK ve ASEM’lerdeki kadın kursiyerleri bilinçlendirmek için eğitim programları gerçekleştiriyor. Verilen eğitimlerde; anne ve babalara çocuklarıyla ilgilenmeleri, çocuklarının davranışlarındaki değişimleri gözlemlemeleri ve arkadaş çevrelerini iyi tanımaları konusunda uyarılarda bulunuluyor.

Proje ile uyuşturucu kullanımı, bağımlılığı, aile içi iletişim, çocuk-ergen iletişimi, bağımlılık sorununda çözüm yolları ve önerileri gibi konularda anne ve anne adaylarının bilinçlendirilmesi ve farkındalığının artırılması hedefleniyor.
MARKALARIMIZ