06-12-2023 / 09:59

KOMEK FOTOĞRAF ATÖLYESİ EKİBİ BOZKIR GEZİSİ

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde Fotoğrafçılık eğitimi alan kursiyerlerden oluşan KOMEK Fotoğraf Atölyesi Ekibi hafta sonu Bozkır istikametinde doğa ile iç içe fotoğraf sanatını icra etti.

Atölye gezisine katılım sağlayacak fotoğraf sanatçıları Mevlana Kültür Merkezinde toplanarak Bozkır istikametine doğru yola çıktılar. Yoluculuk esnasında Çumra Alibeyhüyüğü’nde bulunan tarihi Tavşan (Taşan) Köprü çekimi ile güne başlandı. Tarihi köprü tüm fotoğrafçıların kadrajında farklı açılarda yerini aldı. Çekim bittikten sonra yolculuğa devam edilerek Bozkır merkeze ulaşıldı.

Bozkır’da 2016 yılının ahisi seçilen Kalaycı Oğlu Tahinci Osman mekânı ziyaret edildi. Katılımcılar tahinin yapım aşamaları hakkında bilgilenirken kadrajlarını yapım aşaması ile süslediler. Ardından eski adıyla Çat yeni adıyla Çağlayan mahallesinde eski usul ile bıçak üretimi yapan Abdullah ustanın mekânı ziyaret edildi. Usta baştan sona bıçak yapımı hakkında bilgi verdikten sonra fotoğraf çekimi için fotoğrafçılara özel baştan sona yapım aşamalarını uygulamalı olarak gösterdi. Her bir anı ölümsüzleştiren fotoğrafçılar bıçak üretiminin her aşamasını sanatsal çekimlerle süsledi.

Özel çeliğin işlenme aşamalarını çekerek fotoğraf arşivlerini daha da güçlendiren fotoğrafçılar ustamızın elinden közde çay ikramıyla çekimi tamamladı.

Daha sonra çekime aygır şelalesinde devam edildi. Şelale yolunda ve çevresinde dar patika yollardan geçilerek doğanın bin bir renkleri ile süslediği son bahar atmosferi fotoğrafçıların kadrajını taçlandırdı.

Akşamın mavi saatlerinde aygır şelalesine ulaşıldı. Uzun pozlama ve ateşle boyama çekim teknikleri uygulanarak farklı açılarda fotoğraflar çekildi. Sabahın erken saatlerinde başlayan 12 saatlik çekim süreci akşamın en güzel vaktinde tamamlanarak tüm katılımcılara keyifli anlan yaşattı.

Doğayla iç içe sarp kayalarda patika yollarda, tarihi mekânlarda ve ustaların ziyaretiyle KOMEK Atölye Ekibinin fotoğraf arşivi zenginleşti. 
MARKALARIMIZ