07-03-2023 / 12:17

‘Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi’ Toplantısında KOMEK Kooperatifi Tanıtıldı

İlimiz ile birlikte Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Batman, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Mardin, Muğla, Sinop, Sivas ve Van dahil olmak üzere 30 ilde uygulanan "Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi" projesi kapsamında Konya’da yerel paydaş toplantısı gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hem kadınların istihdama katılımını arttırmak hem de kadınların güçlenmesi için hayata geçirdiği “Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” ile Konya’da 9 farklı kadın kooperatifi toplandı.

6 Mart tarihinde başlayan proje toplantılarının ilk günü Konya Yerel Paydaş Toplantısı olarak Sille’de başladı. 30 pilot ilde gerçekleştirilen ve 30 ay süreyle devam eden projeyle; kadın kooperatiflerini güçlendirmeye yönelik birleşmesi konusunda farkındalığın artırılması, kadın kooperatiflerinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi yoluyla kadınların güçlendirilmesi hedefleniyor.

KOMEK Mesleki Eğitim Kültür ve Küçük Sanat Kooperatifi, ürettiği markalarla kadınlara istihdam sağlıyor. Farklı sektörlerde 3 ayrı markadan oluşan kooperatif, il merkezi ve ilçelerde açtığı atölyelerde ve evde kadınların iş sahibi olmalarına destek sağlıyor

Toplantının ilk bölümünde KOMEK Kooperatif başkanı tarafından KOMEK Kooperatifi, yapılan çalışmalar ve yürütülen programlardan bahsedildi. KOMEK bünyesinde eğitim gören kursiyerlerin eğitimleri bittikten sonra ürettikleri ürünleri satmak için kooperatif aracılığı ile kurulan Kültürpark Sergi ve Satış alanı ziyaret edildi.

Ardından Karakulak’ta bulunan Peluş Oyuncak Atölyesi ziyaret edilerek kadınların oyuncak üretiminde aktif rol alması ve ev ekonomisine katkı sağlaması bizzat atölye üzerinde incelendi. Kooperatif aracılığı ile çalışmalara devam eden Karakulak Peluş Oyuncak Atölyesi ile kadın istihdamı gün geçerek arttığı belirtildi.

Hacı Sadık KOMEK Kurs Merkezinde ise çanta ve giyim ürünleri dikiliyor. Tekstil, çanta ve oyuncak sektöründe çalışmalar yaptıklarını belirten atölye sorumlusu, sadece merkezde değil, Konya’da farklı ilçelerdeki kadınlara da oradaki atölye ve evden çalışma ile destek verdiklerini söyledi. Gelen sipariş üzerine, KOMEK’in ilçedeki atölye eğitmenleri ile iletişime geçerek onların da ilçedeki kadınlara destek olmalarına olanak sağlandığı belirtildi.

Gün sonunda ise moderatör eşliğinde geri bildim yapılarak esnasında kooperatif olmanın adımları, amaçları, zorlukları 9 kadın kooperatifi tarafından değerlendirildi. Toplantıya ayrıca Aile Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Konya Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve Aile, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından görevliler eşlik etti. Toplantının ikinci günü ise Bayır Diamond Hotel’de Konya Vali yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, Ticaret İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü görevlileri katılım sağlayarak toplantıda istişareler tamamlandı.
MARKALARIMIZ