Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
KOMEK İŞARET DİLİ FARKINDALIK YARATIYOR
İşaret dilini öğrenenlerin hayata farklı bir pencereden baktığını söyleyen İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni Ayşenur Sümeyye Karaaslan, ailesinde işitme engelli olanların işaret dili öğrenerek, rahat iletişim kurduğunu ve zorlanmadığını kaydetti. Karaaslan, “KOMEK aracılığıyla insanlarda farkındalık oluştu ve bilinçli insanlar arttı” dedi.

İşaret Dili Tercümanı ve Eğitmeni Ayşenur Sümeyye Karaaslan, işaret dilinin çok önemli olduğunu kaydetti. KOMEK aracılığıyla öğretilen işaret dili kurslarıyla birlikte farkındalığı üst seviyeye çıkardıklarını aktaran Karaaslan, “ İşitme engelli kursiyerlerin işaret dilini öğrendikleri zaman bir kamu kurum ve kuruluşlarında rahatlıkla çalışabiliyorlar. İşaret dilinin yaygınlaşmasıyla hastane, adliye, televizyon gibi sektörlerde rahatlıkla işaret diliyle ilgili iş bulabiliyorlar. Bu noktada KOMEK’in büyük bir etkisi var. Kursiyerler kendilerini birkaç kişiye daha anlatmanın verdiği mutluluk ile daha çabuk öğreniyorlar. Öğrencilerin kurs sonunda öğrendiklerini pratiğe dökmeleri çok önemlidir. Öğrencileri İşitme Engelliler Derneği’ne götürdük ve oradaki bayanlarla kaynaşma fırsatı buldular. Kursiyerler, işitme engellilerle birebir işaret dili ile anlaşarak, öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı buldu. İşitme engelliler onları görünce onlara kendilerini anlatma imkanı  buldular. Daha sonra ziyaretlerin artması yönünde bizlere talepleri oldu. Günümüzde işaret dilinin yaygınlaşmasıyla halkın bilinçlenmesi arttı.  Her kesimden insanlar gelerek ders alıyor. Gelen kursiyerler burayı bir evi gibi görüyor. Kursiyerler burada işaret dilini eğlenerek ve mutlu olarak öğreniyor” şeklinde konuştu.

İŞARET DİLİNİ YAŞATARAK ÖĞRETİYORUZ

KOMEK Kurs Merkezi’nde kursiyerlerin Arapça ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik kurslara gittiklerinde kendilerine farklılıklar kattığına değinen Karaaslan, işaret dili kursiyerlerin Arapça ile 3 Aralık Engelliler Gününde güzel programlara imza attıklarını söyledi. Karaaslan, “KOMEK faaliyetleriyle kendilerine bir şey yapabilmenin hazzını mutluluğunu yaşıyorlar. İşitme engelliler, normal bireyler gibi Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar. İşaret dilini eğlenceli bir hale dönüştürerek, yaşatarak kendilerine öğretiyoruz. Kurslarımıza çevresinde, ailesinde işitme engelli birey varsa onunla daha güzel iletişim kurabilmek için gelen kursiyerler de var” dedi. Kursiyerlerden Zeliha Güler, iki işitme engelli çocuğunun olduğunu söyleyerek, önceden işaret dili bilmediği için zorlandığını ve çocuklarıyla konuşamadığını aktardı. KOMEK sayesinde çocuklarıyla işaret dili sayesinde rahat iletişim kurduğuna değinen Güler, çocuklarının doğuştan işitme engeli olduğunu ifade ederek, çocuklarıyla her daim ilgilenebildiğini kaydetti. İşitme engellileri ziyaretlerinde onların işaret diliyle yeni bir hayata kavuştuklarına şahit olduğunu gördüğüne değinen kursiyer Meryem Doğan ise, İngilizcenin kişilere kattığı farklılık gibi işaret dilinin de hayatlarına farklı bir pencereden bakmasına vesile olduğunu söyledi.
 

Tarih : 16 Ocak 2018 Saat : 15:26


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.