Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
Allah yolunda fedakarlığın sembolü; KURBAN
KOMEK Dumlupınar ve Büyük Aymanas Kurs merkezlerinden 140 kursiyerimiz Kurban kesimi sertifikalarını aldılar.

 

Kurs süresince İl Müftülüğünden Uzman Vaiz Kurban kesiminin dini yönü, vecibeler ve anlamı üzerinde dersler verdi. Kurban kesmenin önemi, anlamı, davranış kuralları ve temizlik başlıca dersleri idi.

 

Sonrasında Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Veteriner Hekim Mehmet Yaman; Kesim işlemlerinin gözlemlenmesi, Kasabın nezaretinde kurban kesimi, Kurbanın yüzülmesi teknikleri, Etlerin parçalanması teknikleri, Etlerin ve derinin saklanması ile Sakatatların çıkarılmasında dikkat edilecek hususlar, Derinin yüzülmesi, Et ve kemiğin birbirinden ayrılması, dersleri başlığı altında Hayvan sağlığı, Sağlıklı et tüketimi, Hayvan kesim yerleri koşuları, Kurban kesilecek yerlerin tanzimi, Kesim öncesi ve kesim sonrası muayenesi, Etlerin korunmasında ve saklanmasında hijyenik ortamın sağlanması, gibi konularda dersler verdi.

Son olarak İl Sağlık Müdürlüğünden görevlendirilen Doktor, İlk yardım ve kurban kesiminde yaşanabilecek kazaları, İnsan sağlığı açısından alınması gereken önlemler, Yaralanmalara karşı önlemler ve ilk yardım  hakkında bilgiler vermiş oldu.

Daha sonra tüm kursiyerlerimiz uygulamalı olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimini yerinde gördüler. Başarılı olan 140 kursiyerimiz sertifikalarını alarak Kurban Bayramına hazır olarak girdiler. 

Tarih : 13 Ekim 2013 Saat : 14:53


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.