Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
Dünya gençleri KOMEK’te bir araya geldi.
Dünyanın 19 farklı ülkesinden gelen öğrenciler Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda hem ebru öğrendi, hem de farklı kültürlerde yetişen arkadaşlarıyla dostluk ilişkileri kurdu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencileri ağırladı. Başbakanlığın desteği ile Yunus Emre Vakfı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan organizasyonla 19 ülkeden 26 öğrenci bir hafta süreyle KOMEK’te ebru kursu aldı. Usta öğreticiler eşliğinde ebru yapan öğrenciler, Konya’da bulunmaktan ve ebru öğrenmekten çok mutlu olduklarını belirterek, Hazreti Mevlana’nın şehri Konya’daki huzur ve misafirperverliğin kendilerini etkilediğini dile getirdiler. Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören ve Türkçe öğrenmek için gelen öğrencilerden oluşan grup ülkelerine dönünce de ebru yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve tanıtılması açısından önem taşıyan organizasyona katılarak ebru öğrenen öğrencilere Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında teşekkür belgeleri verildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri ile birlikte öğrencilere teşekkür belgelerini takdim eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fatih Yılmaz, öğrencilerin Konya’dan güzel anılarla ayrılarak Türkiye’nin yurtdışında elçileri olmaları dileğinde bulundu.

 

Konya’ya Türk dilini öğrenmek, geliştirmek ve pratik yapmak için geldiler. Konya’nın çok güzel ve sakin bir şehir olduğunu, insanların çok cana yakın misafirperver bulduklarını,Türk mutfağını ve tatlılarını, özellikle baklavayı çok beğendiklerini ifade ettiler.

Konya da kendi memleketleriymiş gibi hissettiklerini söyleyen gençler Ebru sanatını da burada KOMEK’te öğrendiler. 

Ebru sanatını yaparken, kendi aralarında tamamen Türkçe konuştuklarını  ve ülkelerine döndüklerinde Ebru sanatını yapacaklarını da belirttiler.Ebru yaparken rahatladıklarını ve dinlendiklerini söyleyen gençler, kısmet olursa Konya’ya tekrar gelmek istediklerini söylediler. 

 

Tarih : 19 Ağustos 2013 Saat : 09:39


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.