Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
Dünyanın dili KOMEK'te
KOMEK bünyesinde verilen İngilizce, Almanca, Arapça, Japonca, Farsça, Korece, Çince, Boşnakça ve Rusça gibi bir çok dil kursu büyük rağbet görüyor. Rusça eğitimin büyük ilgi gördüğünü ve kontenjanların sadece birkaç saatte dolduğunu ifade eden Rusça öğretmeni Hasan Cankat Çağıl, Rusça öğrenenlerin yurtiçinde ve yurtdışında çok rahat iş bulabileceklerini söyledi.

DÜNYA'NIN DİLİ KOMEK'TE
KOMEK bünyesinde verilen İngilizce, Almanca, Arapça, Japonca, Farsça, Korece, Çince, Boşnakça ve Rusça  gibi bir çok dil kursu büyük rağbet görüyor. Rusça eğitimin büyük ilgi gördüğünü ve kontenjanların sadece birkaç saatte dolduğunu ifade eden Rusça öğretmeni Hasan Cankat Çağıl, Rusça öğrenenlerin yurtiçinde ve yurtdışında çok rahat iş bulabileceklerini söyledi.

Rusçanın gramer yapısı ve telafuzu ile dünya dilleri baz alındığında en zor üç dilden bir tanesi olduğunu ifade eden KOMEK Rusça öğretmeni Hasan Cankat Çağıl, ’’Dünyada en çok konuşulan dillerin arasında Çince, Arapça ve Rusça geliyor. Edebiyat, şiir ve sanat yönünden geniş bir dil. Coğrafi olarak da tarihi olarak da çok geniş bir dil. KOMEK’te bu dili genellikle iş adamları, sanayiciler, Rusya’ya ile iş yapanlar tercih ediyor. Her zaman talebi olan ve tercih edilen bir dil.  Her dönem önümüzdeki dönem açılacak mı, faaliyet alanları neler olacak gibi sorularla karşılaşıyoruz. Biz de derslere yeni faaliyetler eklemeye çalışıyoruz. 3 ay gibi kısa bir sürede 800’e yakın kelime öğretmeye çalışıyoruz.  Bu da Rusçayı rahatça anlayabilmeye yetiyor. 800 kelimeyi diğer İngilizce ve Almanca gibi dillerle kıyasladığımızda müthiş bir rakam. İlk seviyede bir öğrenci yeterince Rusça öğreniyor. Orta seviye ve ileri seviye Rusça kurslarımız da var. İleri seviye kurslarımız yakında açılacak. O kurslara da büyük talep var. İş adamlarla birlikte Türki Cumhuriyetlerden gelenler de var. Özbek, Tatar, Azeri, Kırgız, Kazak gibi. Bunların dışında Bulgar, Yugoslavya’nın dağılmasından sonraki oluşan ülkelerden gelenler var. Bunların eski dilleri Rusça olduğundan ve ilkokul ve ortaokulda bu dili öğrendiklerinden Rusçada gerilemeyelim, bilgilerimizi taze tutalım diyerek geliyorlar. ‘’ dedi

2 SAATTE KONTENJAN DOLUYOR

Rusça kurslarına çok yoğun bir talep olduğunu aktaran Hasan Cankat Çağıl ‘’Şubat ayının ilk haftası gibi yeni dönem kayıtlarımızı almaya başlayacağız. İlk hafta çok önemli. Özellikle ilk kur için ilk bir saatte kontenjan doluyor. Müthiş yoğun bir talep var. Sınıflarımız en az 60 kişilik ancak bir saatte doluyor. İki senedir kayıt için bekleyenler bile var.  Farklı ve geçerli bir dil olmasının yanında Rusça öğrendiğiniz zaman 11-12 dili de aynı zamanda konuşabiliyorsunuz. Sadece Rusya’da da değil bugün Polonya’ya, Rusya’ya, Ukrayna’ya da gitseniz Rusça konuşuluyor. Gürcistan’da özellikle 30 yaş üstü insanlar Rusça konuşuyor. Daha doğuya gittiğinizde Kazaklar, Azeriler, Türkmenlerin içinde bugün halen Rusça konuşanlar var. KOMEK gerçekten Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’in dediği gibi bir hayat üniversitesi. Birçok kişinin hayalinde olmayıp bir yabancı dil öğreneyim diyerek geldiği kursumuzun farklı şeylere vesile olduğunu birçok kez şahit olduk. Burada eğitim alıp Rusya ile ticaret yapanlar oldu. Aynı şekilde burada eğitim alıp Yüksek Lisans, Master, Doktoralarını yapanlar oldu. Mezun olup giden arkadaşlarımız buraya tekrar geliyorlar, görüşüyoruz. Bizlere teşekkür ediyorlar.  Bizlerde onların başarılarını görüp mutlu oluyoruz. Bir öğretmeni en mutlu eden şey ektiğinin karşılığını alabilmesidir. ‘’ şeklinde konuştu.

RUSÇA ÖĞRENMEK İSTEYENLER ELLERİNİ ÇABUK TUTSUN

Rusçayı öğretirken farklı bir metot uyguladıklarını ve olaya öğrenci gözünden bakmaya çalıştıklarını ifade eden Hasan Cankat Çağıl, ‘’Rusçayı öğretirken bunu öğrenciye versek anlar mı anlamaz mı diyoruz.  Türkiye’de dil eğitiminde dikkat edilmesi gereken konu bu.  Öğretmenler daha çok ben bu bilgiyi veriyorum, bu böyle öğrenilir deyip geçiyorlar. Biz adım adım adım ilerliyoruz. Derslerimizi yeri geliyor söyleşi gibi, yeri geliyor şakayla, bilmece yoluyla, öğrenciyi sıkmadan işliyoruz. Şu dönemde şiir tercümeleri yapıyorlar. Dönem sonuna doğru tercümelerimizi artırıyoruz. Biraz kelimeleri bilince biraz da gramere hakim olunca tercümeleri yapabiliyorlar. İlk konularda daha çok tekrar yapıyoruz.  Çünkü sıfırdan bir dil öğreniliyor. Rusça öğrenmek gibi bir düşüncesi olanlar ellerini çabuk tutsunlar. Şehir dışından örneğin Alanya’dan dahi gelenler oluyor. Bu olaylar bizi hem şaşırtıyor hem de sevindiriyor. Bir dil bir insan demek aynı zamanda da altın bir bileziktir. Dilin ölmesi için insanlığın ölmesi lazım. Bunun da olmayacağı için her daim yabancı dile ihtiyaç duyulacaktır. Yoğun talep alıyoruz. Yeni dönemde Rusça öğrenmek isteyenleri şiddetle kursumuza bekliyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: 
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

Tarih : 30 Aralık 2015 Saat : 16:16


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.