Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
BASINDA KOMEK
BASIN KOMEK

KEREM İŞKAN "KOMEK'E ALKIŞ"  Merhaba Gazetesi

İlk haftadan sonra, hele de dersleri iyi öğrenememişsek, kurstan kaçar, hocadan yiyeceğimiz dayağı evden yemeğe tercih ederdik…

Dersi veremeyene sopa hazır… Haylazsan sana özel falaka…

KOMEK bu yılda harika yaz okulları açıyor… İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü açılacak olan yaz okullarının paydaşları… Kızlara ayrı, erkeklere ayrı…

Yaz boyunca ilçelerde dahil, 9-16 yaş grupları arasında 1-14 Haziran tarihleri arasında kayıtlara başlayacak ve sekiz hafta devam edecek olan yaz okullarında çocuklara verilecek dersler bir göz attık, maşallah yok-yok..

Daha bitmedi…

Çocukların kendi isteğine göre, haftalık planları şekillendiriliyor…  Ayrıca çocukların gelişim için, geziprogramları da hazırlanmış…

Doğruya doğru…

Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne,  çocuklara bu ihtimamı ve özeni sağladığı için, içten bir teşekkürü hak ediyorlar…

Bu şehrin çocuklarına emek veren başta Konya Büyükşehir KOMEK olmak üzere, Allah herkesten razı olsun…

----------------------                                                    -------------------------------------

FATMA NUR MÜCEVHER “İYİ Kİ VARSIN KOMEK” Memleket Gazetesi

“İyi insan olmak başka, insanlara iyiliği dokunan  insan olmak başka..”

 

Zaman hızla akıp gidiyor bu akış içinde gerek çocuklar,gerek gençler, gerek orta yaşlılar ve ileri yaşta olanlar… Her birimiz bir köşede kendi kabuğumuzda  zaman öldürüyoruz tabir yerindeyse. Bir boşvermişlik, bir hayattan bezmişlik var. Yanılıyor muyum?

Toplumdan hızla uzaklaşıyoruz, sosyal medyanın özgür sandığımız tutsaklığında kıvranıyoruz. Açık konuşalım mı? Boş vakitlerin uzmanı olduk. Zaman öldürmenin ve zamandan şikayet etmenin en ön safındayız. Evet evet! O isyan bayraklarını kaldıran sen, ben…

İşte tam bu esnada size harika bir kadrodan  bahsedeceğim. KOMEK…  Bir meslek edindirme kursu olmasıyla birlikte  diğer bir yönü ise zengin bir kadro olması.  Yapabileceğiniz neler var? Keşfetmeye ne dersiniz? Hemen bir KOMEK  binasını ziyaret edin.

Efendim, halen Mevlana Kültür Merkezi’nde sergisi devam ediyor. El emeği ürünler her biri. İnce ince işlenmiş. Zamanı öldürmek değil de değerlendirmek isteyenlerin ellerinin dokunduğu “Altın Dokunuşlar” sahnede.

Emek avazı çıktığı kadar bağırıyor. Demek ki istersek yapabilecek çok şey var.  Sergiyi ziyaret ederken, emeğin sokağında geziyorsunuz hatta nostaljide yapıyorsunuz. İmrenerek baktığımız kıyafetler bizim. Konya düğün kıyafetleri üzerinde durmuş KOMEK, çok da iyi yapmış.  Tarihin elinden tutup günümüze taşımış.

 

KOMEK sergisi 31 Mayıs’a kadar devam ediyor. Yani anlayacağınız yarın son gün! Ziyaret etmek için hala bir gününüz var.

KOMEK sergisi hakkında kısa bir bilgi vermemiz gerekirse;

-Hat, tezhip, ebru, çini, seramik kursları proje çalışması kapsamında il merkezi  ve ilçelerindeki tarihi camii,medrese ve müzelerin mekan detaylarını çalışmışlar. Oldukça başarılı ürünler

ortaya koymuşlar.

- Resim branşı “toprak” ve “su” temasını işlemişler.  Toprak ve su birbirinin tamamlayanı olmuş. Çalışılan konular daha önce karşılaşmadığımız türden.

-Konya ile ve ilçeleri ise el sanatları, giyim, mefruşat, dantel anglez, iğne oyası vb dal öğretmenleri ve kursiyerler birlikte çalışmışlar. Konya ve ilçelerindeki motiflerin yaşam tarzımıza da yansıtan kilim motiflerinden günümüze yansıyan farklı çalışmalar üzerinde çalışmışlar.

 

Sergide pek çok  dalda eser verilmiş. Emek verilmiş. Zaman ve sabır verilmiş. 406 Komek öğretmenine ve emeği geçen tüm çalışanları bir kez daha tebrik ederim.

 

Daha nice güzelliklere imza atmanız temennisiyle KOMEK ailesi…

 

Selam ve muhabbetle…

---------------------------------                                         -----------------------------------------

RASİM ATALAY “KOMEK Sizi Bekliyor” Yenigün Gazetesi

Havanın ısınması mı, ekonominin bozulması mı, operasyonlar, tapeler, bilmem neler derken işlerin yolunda gitmemesi mi, yoksa seçimin etkisi mi bilemedik.

Amma bu aralar Konyalının üstünde bir gevşeklik, bir bunalım, bir sıkıntı var. 

Bugün bunların hepsini bir kenara koymak istedim. 

Bugünkü yazımızın konusu KOMEK’in dillere destan yılsonu etkinlikleri. Mevlana Kültür Merkezi’nde önceki gün açılan KOMEK yılsonu sergisi ve bilgi şenliği gidilip görülmeye değer etkinliklere ve güzel görüntülere sahne oluyor. 

2004 yılında eğitimlerine başlayan KOMEK, Konya halkının yoğun ilgisi ile 250 branşta 300 bine yakın kursiyere eğitim vererek örnek teşkil eden önemli bir eğitim merkezi, bir açık halk üniversitesi oldu. 

KOMEK kursiyerleri, birçok alanda kurs eğitimi alırken bile bir nevi istihdam edilmiş oluyorlar. Eğitim aldıkları süreçte günlük 20 TL ücret alıyorlar. Bir nevi burada kendi yeteneklerini keşfediyorlar. Verdiği eğitimlerle bir taraftan iş güç sahibi yaparken, diğer taraftan da insanların girişimci ruhlarını ve cesaretlerini artırıyor. 

Bu halka açık üniversiteden başarılı bir şekilde mezun olanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını alarak, kendi iş yerlerini dahi açabiliyorlar. Daha önce KOMEK’te eğitim aldıktan sonra kendi iş yerini açarak istihdama ve ekonomiye katkı sağlayan birçok insan olmuş. 

Yine halı ve kilim dokumacılığı, keçe yapımı, şiş örgü, mis sabunu yapımı, dantel anglez, mum yapımı gibi bölümlerde eğitim aldıktan sonra evinde bu ürünlerin üretimiyle meşgul olan ev hanımlarının sayısı da bir hayli yüksek. Ev ekonomisine katkıda bulunmak, çorbada tuz olmak için bulunmaz fırsatı iyi değerlendirenler hemen KOMEK’in yolunu tutmuş. Açılan sergide de bu sanat dolu ellerde ilmek ilmek işlenen, minik minik nakşedilen, sabırla sonuca götüren altın dokunuşların son hali sergileniyor. 

Gidilip görülmeye değer şeyler bunlar. Hele benim gibi, siyasetten kafası şişmiş, sıcaktan bunalmış, farklılık arayan biriyseniz hiç durmayın derim. Sergiyi baştan sona gezmek birkaç saatinizi alıyor. Sonrasında yorulduğunuzu ve hatta acıktığınızı hissediyorsunuz. Merak etmeyin bu durum da düşünülmüş. Yorulduğunuzda Mevlana Kültür Merkezi’nin avlusunda kurulan otağda oturup dinleniyor, yayık ayranını içip serinliyor, lezzetli ellerin ikramlarından tadarak doyuyorsunuz. 

Buradaki etkinlikler sadece sergiden ibaret değil. Hüsnü hat, tezhip, ebru, çini, seramik, keçe yapımı, dekoratif deri yapımı, sedef işçiliği, kağıt telkâri, nikah şekeri yapımı, mis sabun yapımı. iğne oyası, dantel, şiş örgü, maket uçak yapımı, mum yapımı, filografi, ahşap boyama, tel kırma, kurdela nakışı, mefruşat, hesap işi, makine nakışı, kırkyama, halı ve kilim dokuma gibi pek çok alanda uygulamalı gösteriler ve çeşitli yarışmalar da düzenleniyor. 

Geleneksel sanatların yanında geleneklerin da yaşatılmasına yönelik faaliyetler düzenleniyor. Kaybolmaya yüz tutmuş olan sanatlar, kaybolmaya yüz tutmuş olan Konya gelenekleri ile birlikte burada yeniden hayat buluyor. Alanında uzman hocalar, Konya geleneklerini, yemek sunumunu, yemek adabı, misafire ikram, misafir karşılama geleneği gibi sayıları artırılabilecek pekçok alanda uygulamalı etkinlikler de yine bu etkinlikler çerçevesinde gerçekleştiriliyor. 

Şehrin birçok noktasında faaliyet gösteren KOMEK merkezlerinde isteyen, istediği bölümde eğitim alabiliyor. İlginin yoğun olması nedeniyle bölümlerin kontenjanları her geçen gün artırılıyor. Bununla da yetinilmeyip artık her ilçeye bir KOMEK merkezi yapılarak, ilçelerde yaşayanların da bu güzel faaliyetlerden haberdar olmaları ve katılım sağlamaları için temel oluşturuluyor. 

Mevlana Kültür Merkezi’nde 25 Mayıs tarihinde başlayan ve 31 Mayıs’ta son bulacak olan sergi ve bilgi şenliğini her ne kadar anlatmaya çalışsak da yeterli gelmez. Lafı çok fazla uzatmaktan ziyade, gidip görmenizi, incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. KOMEK kursiyerlerinin usta ellerinden çıkan eserler, sizleri bekliyor. 

Mesnevi’den:

“Bu cisimde manasız can; hilafsız, hilafsız kılıf içinde tahta kılıç gibidir.”

-------------------------                                            ----------------------------

UĞUR ÖZTEKE “Altın Dokunuşlar”a şapka çıkartılır, ayakta alkışlanır." Pusula Gazetesi

Yeni bir haftaya şehir ve insanımız adına gerçekten takdir edilecek bir çalışmanın kendi adımıza hakkını vererek başlamak istiyoruz.

Önce biraz daha geriye gidelim. Her yerde her zaman söyleriz, “Tahir Başkan’ın gülmesinden, kızmasından da korkarız. Ağzından çıkan bir cümle için asla ön yargılı olmadan, o anda inanmasak da şöyle bir durur düşünürüz”…

Yıllar önce Büyükşehir KOMEK diye bir kurs açtı. O yıllarda bu kurs bizim için Halk Eğitim Kurslarının bir değişik versiyonu idi. O günlerde Tahir Başkan dedi ki “KOMEK bir üniversite olacak”…

Güldük… Hatta içimizden de “Başkan amma attı ha” dedik…

Gel zaman git zaman bu kurslara katılmak için milletin araya partili ya da hatırı sayılır adamları devreye soktuğunu daha duyduk. Bu nasıl bir kurstu ki? Sonra bu kursu bitirenler iş güç sahibi olmaya başladı. Bizim Belediye yöneticileri kurslarla ilgili olarak Bakanlık düzeyinde protokoller imzalamaya başladılar. İş bayağı ciddileşiyordu.

İki yıl oldu herhalde bir ara elimiz boşa çıkınca bizde çini kursuna yazıldık. Yalnız torpilsiz kimliğimizi ve görevimizi söylemeden gittik Meram’da bir parkın içinde kursa kayıt olduk. O dönemde 10 küsur bayan bir de ben. Ak sakallı kel kafalı yaşlı bir adam.

Bir gün, iki gün, beş gün derken grup içerisinde utanmaya başladım. Derste kendimi kadınların altın günündeki kafayı yemiş bir adam gibi görmeye başladım.

O kursun hocası Canan Hoca’ya rica ettim ve gruptan ayrı tek başına gitmeye başladım. Çini de tam tabakta boya safhasına geçecektik ki yarım bıraktık daldık yine gazetenin yoğun işlerine.   

Demek istiyoruz ki bu işte ki emeği göz nurunu, beyin ve yürek işini bire bir tattık. Kursların profesyonelce yönetim tarzını gördük.    

Aradan aylar geçti. Ulaşılan rakamları Tahir Başkan Akşehir KOMEK’in yeni binasının açılışında açıklarken bu kez “Türkiye’nin en büyük halk üniversitesi” deyiverdi. Açık söyleyeyim bu kez gülmedik. Gülmediğimiz gibide o eski güldüğümüz anlar aklımıza geldi utandık.

…………

Geçtiğimiz Cuma günü KOMEK’in Mevlana Kültür Merkezi’ndeki sergi, sanat ve bilgi şölenini bir de biz görelim dedik. Tesadüf bu işin başındaki gizli mimar Ahmet Köseoğlu ile alanı gezmekte olan Mustafa Kavuş ve arkadaşları ile karşılaştık.

İki saate yakın bu alanı tek tek gezdik. Hocalardan bilgi aldık. Kursiyerler dertleştik. Her gün sadece iki bin kişinin ilçelerden geldiğini öğrendik.

Bu ne bir sergi, ne bir sanat merkezi ne de bir kurs işi.

Burada gerçekten yaşanmadan tarif edilemeyecek güzellikte el emeği, göz nuru, beyin fırtınası, beceri, inanç, azim, sabır, ufuk, vizyon, organizasyon… Sonunda da diploma, para ve meslek kısaca altın bir bilezik vardı.

Belki isimlerini dahi bilmediğimiz yüzlerce gönüllü inanmış fedakâr insana da tek tek teşekkür etmek gerekir ama biz tüm bunların nezdinde Tahir Başkan ile Ahmet Köseoğlu’nu tebrik ediyoruz.       

Çünkü bu iş her babayiğidin yapacağı ve de başaracağı bir iş değildir.

 

 

 

Tarih : 29 Mayıs 2015 Saat : 20:17


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.