Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
ALTIN DOKUNUŞLAR İLMEK İLMEK SERGİSİNE YOĞUN İLGİ DEVAM EDİYOR.
ALTIN DOKUNUŞLAR YARIŞMALAR SONUÇLANDI

ALTINDOKUNUŞLAR “İLMEK İLMEK KONYA” SERGİSİNDE YARIŞMALAR

Altındokunuşlar “İlmek İlmek Konya” Sergisinde Birbirinden güzel, çekişmeli, heyecanlı yarışmalar oldu. 26 Mayıs Salı gün Saat 11:00 de Ebru yarışmasıyla başlayan Altındokunuşlar yarışma serisi, 27 Mayıs günü Börek Yarışması, 28 Mayıs günü Bilgisayarla Hızlı Yazma, (F Klavye), 29 Mayıs Cuma günü yani bu günde Şiş Örgü yarışmasıyla noktalandı.

Ebru Yarışmasında yarışmaya katılan eserlerin bugün uluslararası yarışmalara katılabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan jüri seçimini yaparken oldukça zorlandı. Bu yarışmanın birincisi Fadime Tosun, ikincisi Fatma Keşci, üçüncüsü ise Dilek Çembertaş hanımefendi oldu.

 

 

 

 

 

Börek Yarışmasında Rıfat Ergan, Şaban Sayaslan ve Fatih Özkafa’dan oluşan jüri üyeleri otuzun üzerinde birbirinden çeşit, farklı yöresel böreklerin tadına baktı. Bu yarışmada ise birinci Çarşaf Böreği ile Halime Keser, İkinci Sigara Böreği ile Özlem Yaşar Ercan, Üçüncü ise Midye Böreği ile Funda Filiz hanımefendi oldu.

 

F klavye yarışmasında katılım çok fazlaydı, birbirinden hızlı yarışmacılar kıyasıya 3 dakika içerisinde birbirleriyle yarıştılar. Hasan Arslan, Ali Ulvi Kocaçınar ve Harun Yiğit’in Jüri üyeliğini yaptığı bu yarışmada Birinci Hatice Sakarya olurken, ikinci Fadimana Sağlar, üçüncü ise Merve Çetin oldu.

 

Jüri üyeliğini Sebnur Işık, Kezban Sönmez, Adviye Beyhan ve Selma Akkoyun’un yaptığı Şiş Örgü yarışmasının galipleri belli oldu. Birinci Ayşe Sevilmiş, İkincisi Kezban Karaer, Üçüncü Ayşe Çolaklıoğlu oldu.

Peki Bu yarışmalar olurken Altındokunuşlar “İlmek ilmek Konya” sergisinde başka neler oldu. Neler olmadı ki, Yarışmalar esnasında sürekli Canlı Yayın Müzik oldu. KOMEK öğrencileri tarafından Ney Dinletisi, Bağlama eşliğinde Türk Halk Müziği ile bir yandan da kulağımız pası silindi. Ebru yarışması başta olmak üzere geleneksel el sanatları ile ilgili yarışmaların ve uygulamalı gösterilerin yapıldığı sergide, Dünden Bugüne Çocuk Oyunları, Nasreddin Hoca, Konya geleneğini yansıtan şivlilik, fener alayı gibi etkinliklerimiz oldu olmaya da devam ediyor. KOMEK Mutfağı’na konuk olan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ile “Konya Mutfağı” üzerine tatlı, hoş bir sohbet gerçekleştirirken, KOMEK Mutfağı’nda ünlü şeflerin Sebze-Meyve Oyma Sanatı üzerine gösterilerini izledik. KOMEK Kursiyerleri ve Eğitimciler Topluluğu’nun Gönülden Tellere bağlama dinletisi ile KOMEK Tekamül Ney Kursiyerlerinin hüseyni, uşşak ve segah eserlerden oluşan Dinle Ney’den isimli konserleri de yoğun ilgi gördü. “KOMEK ile Sanata Dair” panel gerçekleşti. Panelde Prof. Dr. Ahmet Çayçı, “Anadolu Selçukluları El sanatlarından örnekler”, Doç. Dr. Fatih Özkafa “Günümüz Sanatında Geleneğin İzleri” adlı konferanslarını sunarak engin bilgilerini paylaştılar. Doç. Dr. Hakan Sarı “Engellilerin Mesleki Beceri Eğitimleri ve Toplumsal Fırsatlar” adlı konferansını bizlere sundu. Alaattin KOMEK Japonca kursuna giden kursiyerler “Tahta ve Çubuk Oyununu” Japon Mikado yarışmasını oynadılar. Testi nasıl yapılırı KOMEK Mutfağı bölümünde “Süleyman Usta ile Testi” yapımında çamurun nasıl şekil alıp bir testi oluşunu hep beraber izledik.  Konyanın dışında da Ilgın, Güneysınır vs. Konya’nın ilçelerinden de yoğun ilgi gören KOMEK Altındokunuşlar “İlmek İlmek Konya” Sergisi dolu dolu geçiyor…

 

KOMEK Altın Dokunuşlar “İlmek İlmek Konya” sergisi, birbirinden farklı etkinliklerle 31 Mayıs akşamına kadar her gün 10.00 – 22.00 arası açık olacak.

31 Mayıs Pazar günü ise KOMEK sizleri TRT sanatçılarıyla buluşturuyor. Saat 21:00 başlayıp 23:00 de bitecek olan “Konya Türküleri” Gala Programına Tüm Konyalı Halkımız davetlidir.

 

 

 

Tarih : 28 Mayıs 2015 Saat : 09:10


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.