Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
ENGELLERİ AZMİ VE KOMEK'LE AŞTI..
ENGEL TANIMADI...

 
Konya'da, küçük yaşta geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle işitme, bedensel ve zihinsel engelli olan 33 yaşındaki kadın, tüm olumsuzluklara rağmen  Kur'an-ı Kerim'i işaret diliyle okumayı öğrendi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (KOMEK) düzenlenen "İşaret Dili ile Kur'an-ı Kerim Kursu"na başarıyla devam eden Beyza Dügen, arkadaşlarına da örnek oldu.

Bebekliğinde sarılık geçiren Dügen, bu hastalığı sonrasında işitme, bedensel ve zihinsel engelli olarak hayatına devam etti. Küçük yaştan itibaren Kur'an-ı Kerim öğrenmek isteyen Dügen, engelleri nedeniyle bu arzusuna kavuşamadı.

- Hayali umreye gitmek

Bir yakınının annesinin tavsiyesi üzerine KOMEK kursuna kaydolan Beyza Dügen, gayreti ve hocasının yakın ilgisi sayesinde kısa sürede Kur'an-ı Kerim'i okuyabilecek seviyeye geldi.

Kurstaki arkadaşlarıyla her gün Kur'an'dan sureler okumaya çalışan Dügen'in bundan sonraki en büyük arzusu, umre ziyareti için Kabe'ye gitmek.

Kurs öğreticisi Firdevs Dığrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 işitme engelli kadına işaret dili ile Kur'an-ı Kerim'i ve dini bilgileri öğretmeye çalıştığını söyledi.

Beyza Dügen'in işitme, bedensel ve zihinsel engelli olduğunu belirten Dığrak, buna rağmen hızla mesafe katederek herkese örnek olduğunu ifade etti.

 

- "Azmi bizi çok mutlu ediyor"

Dügen'nin bu gelişiminden büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Dığrak, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 20 sene işitme engellilere eğitim veren bir kurs aramışlar. Sonra burayı bulmuşlar. Üç engelli raporu olmasına rağmen Kur'an-ı Kerim öğrenmek için son derece gayretli. Orta derece zihinsel engelinden dolayı belki tam olarak okuyamayacak. Diğer işitme engellilere bir haftada öğrettiğimi Beyza'ya iki haftada öğretebiliyorum ama öğreniyor. Bu yolda olması, azmi bizi çok mutlu ediyor. Başka mesleki kurslara da gittiğini ama Kur'an-ı Kerim olmadığı için mutsuz olduğunu ifade etti arkadaşımız. Her gün sabah istekli bir şekilde Kur'an kursuna geliyor."

Beyza Dügen de Kur'an-ı Kerim öğrenerek, küçük yaşta kaybettiği, çok sevdiği babası için sure ve dualar okuyabildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Tarih : 18 Mart 2015 Saat : 09:44


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.