Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Balkanlar
KOMEK Dergisi'nden

    Türkiye’nin gözbebeği, Anadolu’nun parlayan yıldızı Konya’da yatırım için yola çıktığımızda Konya’nın yatırımların, hizmetin en güzeline layık olduğu inancıyla yola çıkmıştık. Şükürler olsun 8 yılı aşkın bir zamanda Konya’nın sokak sokak, semt semt her köşesini süsleyen anıtlar, bu inancın eseri oldu. Konya’yı sadece Konyalılar’ın değil tüm dünyanın etkilendiği bir şehir haline getirebilmek için şehrin ihtiyaç duyduğu altyapı, çevre, sağlık, ulaşım vb. her türlü fiziki, sosyal ve kültürel çalışmaları hayata geçirdik.

    Büyükşehir Belediyesi eğitim, kültür ve sanatla dolu bir gelecek için şehrimizi ve halkımızı daha aydınlık bir geleceğe taşımak için var gücüyle çalışıyor. Şehrin yaşam kalitesi yükselirken,  özgün kimliği de koruyan ve saygın bir dünya şehri haline getiren, çalışkan, nitelikli, adaletli ve gelişime açık bir ekip gece gündüz iş başındadır.  Ortaya koyduğumuz eserlerin doğrudan ya da dolaylı olarak istihdama sağladığı katkı ise hepimizi mutlu ediyor. İstiyoruz ki, şehrimiz gelişip kalkınırken insanımız da üretsin, ürettikçe daha çok kazansın ve kazandıkça insanımızın yaşam kalitesi artsın.

    Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kuşkusuz en önemli sosyal sorumluluk projesi KOMEK ve Hanımlar Lokali hizmetidir. İşte her bir metropol ilçede birer hanımlar lokali, her biri bir biblo gibi şehrimizi süslüyor. Dahası artık mahallelere uzanmaya başlayan KOMEK şubelerimizle, hizmeti adeta Konyalılar’ın ayağına kadar götürdük. Ortaya çıkan tablo 8 yılda emin adımlarla nereden nereye gelindiğini göstermeye yeter sanırım.

    Konya’da olmak, Konya’da yönetici olmak ise hepimize farklı sorumluluklar yüklüyor. Her türlü ayrımcılığın olumsuz sonuçlarının yaşandığı dünyada cinsiyet ayrımcılığının daha acı sonuçlarını görmemiz bizi harekete geçirmiş, geçtiğimiz yıl ülke genelinde  başlatılan “Kadına Karşı Şiddete Hayır” adlı bir kampanya yoğun ilgi görmüştü. Yerinde bir sorumluluk olarak başlatılan bu kampanyaya STK’larla birlikte katılmıştık. Burada bulunan kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte bir bildirge yayınlamıştık. O gün üçüncü sayfa haberi olarak adlandırılan kadına şiddet görüntüleri Konya’da yaşanmasın demiştik. Bugün de tekrarlıyoruz: Konya’da aile içi şiddet olmamalı, parçalanmış ailelerin, mağdur edilmiş insanların, kimsesiz bırakılmış çocukların vebalini kimse üstlenmemeli. Toplum olarak bizler de duyarlılıkla bu kampanyaya katılmalıyız. Tüm Konya halkı, Mevlana terbiyesinden geçmiş Konyalılar aile içi şiddete sessiz kalmamalı. Kendisi de bu olayın asla faili ya da mağduru olmamalı, komşusundaki olaya da müdahale etmeli, çevresini uyarmalı. Ben bu çalışıp çabalama dünyasında iyi huydan daha güzel bir ehliyet görmedim.”

“Öfke ve şehvet insanı şaşı yapar, rûhu doğruluktan ayırır.”
“Kin (duygusu) gelince hünerler görünmez olur, gönülden göze yüz perde iner.”
“Kızgınlık cehennem ateşinin tohumudur. Kendine gel de şu cehennemini söndür.” Çağlara hitap eden bu güzel sözlerin sahibine kulak verenler, “O’nun bize bıraktığı nadide şehrin sokaklarında, caddelerinde adımlayanlar, hoşgörüden ve sevgiden kurulmuş bir medeniyet mirasında yaşadıklarının farkında olmalılar” diye düşünüyorum.

    Kampanyaya kalıcı bir katkısı olsun, hafızalarda iz bıraksın diye hemen ertesinde düzenlediğimiz kısa film, afiş ve fotoğraf yarışmamız da sonuçlandı. Birbirinden güzel eserler arasından seçim yapmak çok kolay olmasa gerek. Jüri üyelerine bu yoğun mesailerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

    “Kadına şiddete hayır, sevgi ve hoşgörüye evet” konulu yarışmamızda derece alan eserler için hazırlanan yarışma katalogumuz da KOMEK dergimizin bu sayıdaki hediyesi olarak elinizde olacak. Yarışmada derece alan alamayan tüm eser sahiplerini tebrik ediyor, sosyal sorumluluk projemize katkıları için kendilerine teşekkürü borç biliyorum.

    Gördüğünüz gibi her yeni gayret, yeni bir simge kazandırıyor. Çünkü sevgiler katılıyor içine, her bir eserin inşaasında. Aşkla daha bir güzel karılıyor, hizmetin harcı. Projesinden açılışına tüm adımlar, inancın ve sevginin gücüyle oluyor. Gücümüzü ilginizden ve sevginizden aldık. Hizmet sevgiyle oluyor… Daha aydınlık bir gelecek temennisiyle, sevgi ve saygı ile selamlıyorum…

Tarih : 10 Ekim 2012 Saat : 15:48


KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.